17 Νοέμβρη 2023- Η Γιορτή του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή, 17 Νοέμβρη  2023,  οι μαθητές του ΓΕΛ ΔΕ Σαπών διοργάνωσαν σε συνεργασία με τους καθηγητές τους, αφιέρωμα στην  50ή επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου του Νοέμβρη 1973. Διαβάστηκε χρονικό, με ενδιάμεσες απαγγελίες ποιημάτων, ακούστηκαν τραγούδια και προβλήθηκε φωτογραφικό και ηχητικό υλικό των ημερών εκείνων.

Ακολουθεί το μήνυμα των μαθητών μας:

«Και αν κάποιοι σας πουν πως σήμερα κάθε αγώνας είναι μάταιος, πως τίποτε δεν περνάει από το χέρι μας, πως είμαστε ανίκανοι ν? αλλάξουμε το μέλλον μας και το μέλλον του τόπου μας, πείτε τους ότι ο πόθος της ελευθερίας είναι σύμφυτος με την ανθρώπινη ύπαρξη. Έκφραση αυτού του πόθου ανέκαθεν είναι  οι αγώνες των νέων ανθρώπων για έναν κόσμο ανθρωπιάς, αλληλεγγύης, δικαιοσύνης, ειρήνης».

Μαθητές ΓΕΛ ΔΕ ΣΑΠΩΝ