“Φως όπως λέμε τέχνη”

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πολιτιστικό πρόγραμμα “Φως όπως λέμε τέχνη”. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές της Α’ Λυκείου. Σκοπός του προγράμματος ήταν να παρουσιαστεί στους μαθητές η τέχνη της φωτογραφίας (τεχνική, σύνθεση, κριτική) και να μπορέσουν μέσω αυτή να εκφραστούν και οι ίδιοι κάνοντας τα πρώτα τους βήματα σε αυτή.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε

• Διαλέξεις/παρουσιάσεις τεχνικών μαθημάτων σχετικά με την τεχνική της φωτογραφίας και σύνθεσης/κάδρου
  • Παρουσιάσεις έργων γνωστών φωτογράφων και συζητήσεις πάνω σε αυτές.
  • Παρουσιάσεις και κατηγοριοποίηση ειδών φωτογραφίας (μάκρο, αρχιτεκτονική, τοπίο, πορτρέτα, κτλ)
  • Χειρισμός επαγγελματικού/ημιεπαγγελματικού φωτογραφικού εξοπλισμού
  • Ανάθεση φωτογραφικών προκλήσεων με διάφορες θεματολογίες με σκοπό τον πειραματισμό
  • Συλλογή φωτογραφιών από τα παιδιά και επιλογή των καλύτερων
  • Δημιουργία χώρου/σελίδας σε εξειδικευμένους ψηφιακούς χώρους (Flickr, Facebook) για έκθεση και προώθηση των επιλεγμένων φωτογραφιών.
  • Ψηφοφορία και κριτική μέσω των παραπάνω ιστοτόπων

Τα παιδιά που συμμετείχαν είναι:

1) ΚΑΡΑ ΙΣΜΑΗΛ ΜΠΕΡΚΑΝ
2) ΓΙΟΥΣΟΥΦ ΙΣΜΑΗΛ
3) ΧΑΤΖΙΜΠΑΙΡΑΚΤΑΡ ΕΜΠΡΟΥ
4) ΤΟΚΑ ΜΕΜΕΤ ΓΚΙΟΥΛΣΕΡΕΝ
5) ΧΟΥΣΕΪΝ ΕΜΠΡΟΥ
6) ΤΟΠΑΛ ΧΟΥΣΕΪΝ ΟΥΜΙΤ
7) ΧΑΦΟΥΖ ΧΑΛΗΛ ΜΕΧΜΕΤ
8) ΧΑΛΗΛ ΜΠΑΡΙΣ
9) ΧΟΥΣΕΪΝ ΜΠΕΡΚΑΪ
10) ΧΑΤΖΟΓΛΟΥ ΕΛΒΑΝ
11) ΧΑΣΑΝ ΑΪΤΟΥΛ
12) ΣΟΦΤΑ ΣΙΜΠΕΛ

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι μία μικρή τελική επιλογή από τις φωτογραφίες που προκρίθηκαν.

Τα αποτελέσματα της δουλειάς των μαθητών εκτέθηκαν στο διαδίκτυο σε ειδικές σελίδες (Flickr, Facebook).