ΖΟΥΠΟΥΝΑ Η ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΦΟΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ

Στο πλαίσιο του προγράμματος:

Α. ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ-ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑΜΕ ΕΙΝΑΙ:

1. Η ικανότητα κατασκευής αντικειμένων. 2. Η έκταση των γνώσεων. 3. Ο βαθμός κοινωνικής οργάνωσης. 4. Η επιστημονική έρευνα για τη ζουπούνα τη γυναικεία φορεσιά των Ελλήνων του Πόντου.

Β. ΟΙ  ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΠΟΥ  ΒΑΛΑΜΕ ΕΙΝΑΙ:

1. Να αποκτήσουν οι μαθητές ιδιαίτερη γνώση της έννοιας του πολιτισμού κατανοώντας πως ο πολιτισμός είναι η κοινή γλώσσα των λαών της γης και η προσφορά του για την επιτυχία της διεθνούς συνεννόησης και αλληλεγγύης τεράστια. 2. Να μάθουν οι μαθητές να εργάζονται ομαδικά και συνεργατικά. 3. Να είναι ικανοί οι μαθητές στην επαφή τους με φορείς-υπηρεσίες-ειδικούς. 4. Να ασκήσουν οι μαθητές την κριτική τους και ερευνητική τους ικανότητα. 5. Να μάθουν την σημασία της διαπολιτισμικότητας   στην ενωμένη Ευρώπη  και τον σεβασμό στην διαφορετικότητα του «άλλου».

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν εικοσιτέσσερις μαθητές-μαθήτριες, από την Α΄,Β? και τη Γ΄ τάξη του σχολείου μας.

Υπεύθυνοι καθηγητές: ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ, ΙΣΑΑΚΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ.

ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ