Αγιασμός σχ. έτους 2020-21 στην νέα πραγματικότητα του κορονοϊού

Πραγματοποιήθηκε και φέτος ο καθιερωμένος αγιασμός που όμως ήταν διαφορετικός από τις άλλες χρονιές λόγω των έκτακτων μέτρων για τον κορονοϊό (ή κορωνοϊό) που εφαρμόζονται μέχρι νεοτέρας.

Ο αγιασμός τελέστηκε με “αντιπροσωπία” μαθητών στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Ο λόγος αυτής της επιλογής ήταν να αποφευχθεί ο συνωστισμός στην αυλή των μαθητών. Στους μαθητές ευχήθηκαν καθηγητές και τοπικές αρχές και ιδιαίτερη αναφορά έγινε στα όσα συμβαίνουν αυτή την χρονιά. Μετά το πέρας του ο ιερέας πέρασε από όλους τους εσωτερικούς χώρους ραντίζοντας με αγιασμό.

Η ημέρα του αγιασμού φέτος τελέστηκε μερικές μέρες αργότερα από το προγραμματισμένο (αρχικά 7/9) λόγω επιδημιολογικών δεδομένων.

Ειχε προηγηθεί μοίρασμα μασκών σε όλους του μαθητές καθώς και ενημέρωση για του κανόνες λειτουργίας και την υποχρεωτική χρήση μάσκας στους εσωτερικούς χώρους των κτηρίων.