Αναπροσαρμογή εξεταστέας ύλης πανελλαδικών εξετάσεων 2020

Λαμβάνοντας υπόψη τις έκτακτες συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί και με δεδομένη την γενική αναστολή λειτουργίας των σχολείων από την 11η Μαρτίου 2020, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων προχωρά στον επανακαθορισμό της εξεταστέας ύλης για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, με αναλογική μείωση σε όλα τα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα στην Γ’ τάξη του  συνόλου των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας, σύμφωνα με την πρόοδο που είχε πραγματοποιηθεί στη διδασκαλία της ύλης, μέχρι την ημερομηνία που ανεστάλη καθολικά η λειτουργία των σχολείων. Επισυνάπτονται οι σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις.

Παράλληλα, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων διαψεύδει πληροφορίες και δημοσιεύματα που αναφέρονται σε πιθανές ημερομηνίες διεξαγωγής των πανελλαδικών εξετάσεων και διαβεβαιώνει προς πάσα κατεύθυνση ότι καμία σχετική απόφαση δεν έχει ληφθεί αναφορικά με αυτό το ζήτημα, εν αναμονή των σχετικών εισηγήσεων των ειδικών.

Από την πρώτη στιγμή της εκδήλωσης του κορωνοϊού, η πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΙΘ βρίσκεται σε στενή συνεργασία με το Υπουργείο Υγείας και τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας, καθορίζοντας από κοινού τα επόμενα βήματα για την διαχείριση της κρίσης που έχει προκύψει με αφορμή την πανδημία του Covid-19 και τις συνέπειές της στη λειτουργία των εκπαιδευτικών δομών της χώρας.

Η Υπουργική Απόφαση για τα ΓΕΛ σε μορφή pdf

Η Υπουργική Απόφαση για τα ΕΠΑΛ σε μορφή pdf

Περισσότερα εδώ

Σημείωση: Η παρούσα μείωση δεν αφορά τους υποψηφίους με το παλαιό σύστημα.

Όπως επισήμανε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ η κ. Κεραμέως, για τον παραπάνω λόγο δεν προβλέφθηκε κάποια μείωση της ύλης για τους αποφοίτους προηγούμενων ετών που θα λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις γενικών λυκείων μέσω του παλαιού συστήματος εισαγωγής. «Θα εξεταστούν στην ύλη που είχε καθορισθεί για τη συμμετοχή στις πανελλαδικές του 2019, καθώς την έχουν πλήρως διδαχθεί», δήλωσε χαρακτηριστικά.