Ενημέρωση/εκπαίδευση σε μαθητές από το ΕΚΑΒ

Την Τετάρτη 17-4-2019 πραγματοποιήθηκε προγραμματισμένη επίσκεψη του ΕΚΑΒ στο σχολείο μας με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών της Α και Β τάξης σε θέματα πρώτων βοηθειών.

Πιο συγκεκριμένα έγινε επίδειξη τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση που κάποιος άνθρωπος χάσει τις αισθήσεις του και πάθει ανακοπή καρδιάς. Αναφέρθηκαν τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν και οι ενέργειες που μπορούν να γίνουν. Με την βοήθεια ειδικού εξοπλισμού (κούκλας/ανδρείκελου) έγινε επίδειξη της μεθόδου ΚΑΡΠΑ (Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση) σε μαθητές οι οποίοι συμμετείχαν διαδραστικά προσπαθώντας να αναπαράγουν τα όσα τους έδειξαν.

Επιπλέον σε μερίδα μαθητών έγινε επίδειξη τι γίνεται και σε άλλες περιπτώσεις που χρειάζεται άμεση επέμβαση (πχ πνιγμός από τροφή, επιληπτικές κρίσεις κτλ).

Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και εξέφρασαν απορίες στις οδηγίες συμμετέχοντας ενεργά στην όλη εκπαίδευση.